Penn & Teller: Fool Us
14 hozzászólás | kategória: Anglia lecsap, kritika, pilot-mustra, vetélkedő, Penn & Teller: Fool Us
Aki olvassa a blogot, az jól tudja, hogy oda vagyok a bűvészetért, s persze a bűvészettel foglalkozó sorozatokért. Imádok azon szórakozni, hogy hogy próbálnak lóvá tenni, és nem az a típus vagyok, aki úgy érzi, hogy az rossz, ha rájön egy trükk megoldására. Kár, hogy nincs sok bűvészes sorozat – ami van, arról nemsokára külön posztot írok: párról volt e blogon is szó. Lényeg a lényeg: végre újabb képviselőt kapott a műfaj, ráadásul Angliából, az amerikai Penn & Teller duóval. (Tudjátok, a nagy dumás melák, meg a “néma” kisember.)
Ha majd 2 év múlva eljutok Las Vegas-ba is, akkor az egyik kötelező programom tuti, a Penn & Teller-féle show-ra való eljutás lesz. A Showtime-on ugyan 8 évadon át futott a Penn & Teller: Bullshit! (nem kicsit maradtunk le arról, hogy ennek vége és jön ősszel a Discovery-re egy új, Mythbusters-szerű sorozat, a Penn & Teller Tell A Lie), de abban minimális volt a bűvészkedés sajnos. Épp ezért volt jó hír, hogy az ITV miután januárban leadta a Penn & Teller: Fool Us pilotját, a siker hatására berendelte a 8 részes 1. évadot. (A pilot után volt nyáron 7 rész, jövő héten jön a 8., majd a végén egy karácsonyi epizód, új versenyzőkkel és a Las Vegas-i felvételekkel.)
A Penn & Teller: Fool Us koncepciója benne van a címében, ami magyar nagyjából annyit tesz, hogy “verjetek át minket!” vagy “tegyetek minket lóvá!”. A Jonathan Ross által vezetett műsorban különböző bűvészek lépnek fel, mutatnak egy trükköt, és a cél, hogy Penn & Teller ne találja ki, hogy mi az általuk előadott trükk megoldása. Aki át tudja verni őket, az nyer egy Las Vegas-i utat és felléphet Penn & Teller show-jában.
Ennyi. Jönnek a bűvészek, abszolút különböző stílusok művelői, előadják magukat, Penn és Teller meg megmondja a magáét. Általában rájönnek a titok nyitjára, de azért akadnak olyanok is, akik átverik őket. Persze nem arról van szó, hogy az adásban Penn & Teller lelőné a poénokat és arról sem, hogy csak annyit mondanak, hogy “tudjuk!”, nem. Értékelnek, dicsérgetnek, olykor virágnyelven, máskor pedig elég egyértelműen céloznak a megoldásra. Mondom, ennyi.
Se több, se kevesebb: egy bűvész show, ahol ez az “verjük át őket” a csavar, ami nekem azért is érdekes, mert mindig kíváncsi voltam arra, hogy a bűvészek milyen szemmel nézik egy kollega műsorát. No, meg amiért egyébként is élvezetes a műsor (nekem sima 9/10, mert mint írtam, imádom a műfajt, elfogult vagyok ezerrel), mert mindenki csak egy trükköt mutat. A bűvészek ugyanis gyakran gondban vannak, ha egy fő attrakciót kell követni, ezért sem csodálkozom azon, hogy a Criss Angel Mindfreak-et az évadok előrehaladtával egyre nehezebb volt megcsinálni (Copperfield évente csinált egy Nagy Kunsztot), s ez annak is az oka, hogy a Got Talent tehetségkutató reality-ben kevés bűvész jut sokáig, hiszen egyszer vagy kétszer le lehet petéztetni a zsűrit, de hatodjára az ember vagy ismétli magát vagy ezerszer látott trükköt vesz elő.
A Penn & Teller: Fool Us baromi hiánypótló műsor. A bűvészek mellett a humor és az insider infók miatt is érdekes lehet, azonban aki non stop eksönre vágyik, annak jelzem, hogy epizódonként 4 fellépő van (plusz Penn & Teller is trükközik egyet), de ennek ellenére számomra abszolút nem unalmas. (A pilot hosszabb volt, mint a többi rész, ott 6-an lépnek fel, plusz 3 fellépő előadása az ITV honlapjára került fel.)
14 hozzászólás Ne habozz!
a magyar jelenlét a következtő poszt lesz, nem akartam ebben ellőni.
Ez nekem is tetszik. Minden részben van egy Penn & Teller bűvésztrükk is, ott nyilván nem kell kitalálniuk a trükk nyitják.
A fellépők egy része egyébként egyáltalán nem akarja becsapni őket. Előadják a számukat, ami egy ismert trükkre épül, igazából csak reklámnak szánják a szereplést. Bár ezek között is voltak jó számok, ezek kevésbé illenek a műsorba.
Többen pedig azt próbálják kihasználni, hogy Penn & Teller csak egyet tippelhet a trükk kitalálásakor. Ez egyrészt ügyes, másrészt néha tönkreteszi a trükköt ( a kamu paklicserére gondolok ).
Ja, és nekem az is furcsa volt, hogy van olyan bűvész aki már kétszer fellépett.
A fellépők színvonala egyébként vegyes, de volt pár nagyon érdekes szám.
Teller beszél úgy, hogy az arcát is mutatják?
Eddig csak egy Houdinis dokufilmben láttam beszélni rendesen, de ott is csak árnyékban mutatták az arcát.
Amúgy meg a Bullshit nagy király műsor. 4. évadnál járok, volt egy-két rész, ami nagyon amcsi volt, de érdekes és felháborító (nem ők, hanem az embereke, akikről készítik)
“Előadják a számukat, ami egy ismert trükkre épül, igazából csak reklámnak szánják a szereplést. ”
jaja, hajnóczy soma például csak önpromó volt, hiszen klasszikus trükköt mutatott.
eleg gaz volt a magyar jelenlet szvsz es keves a8 epizod ;)
Ebben is úgy káromkodnak, mint a kocsis? Mert a bullshitben azért a fakkolnak rendesen.
abszolút szalonképes a műsor, no káromkodás. ha jól emlékszem.
Szkifi: Teller itt pl. beszél előadás közben:
http://www.youtube.com/watch?v=J5x14AwElOk
abszolut 10/10 nálam, mivel én is buveszkedek, ezért imádom is, ahogy penn & teller -t is.
bónusznak penn and teller féle cups and balls trükk:
http://www.youtube.com/watch?v=BPyvAtQYVok
Wossy! Hű, ezt akkor nézni kell!
További magyar jelenlét a nyilvánvalón kívül: az 5. részben (pilotot nem számítva) a második fellépő kisfilmjében feltűnik egy 200 forintos bankjegy :)
Kiváló műsor, sokszor még a gyengébb trükknél is kárpótol a kiváló előadásmód (leginkább a mobilcsapkodós számra gondolok itt).
A nagymesterek trükkjei meg csak szimplán zseniálisak.
Hozzám csak most jutott el a műsor, és a következő a bajom vele: Sok bűvész úgy “veri át” Penn és Tellert, hogy csinálnak egy nyilvánvaló takarást a trükkben, ami nagyon egyszerűvé teszi azt, pl. hátat fordítanak, eltakarják a paklit, ilyesmi. Penn és Teller persze lecsapnak rá, hogy akkor cserélt paklit vagy akkor csinált turpisságot, erre a bűvész közli, hogy nem.
Hát, szuper, lehet, hogy ezzel most átverte Penn és Tellert, de ezzel a félrevezető húzással sokkal egyszerűbb lett a trükk. Az nem zavar, hogy az bemondásra megy, hogy Penn és Teller rájöttek-e, engem az zavar jobban, hogy így olyan trükköket mutatnak be, amiket a nézők simán meg tudnának csinálni, és bemondásra kell elhinniük, hogy nem is ott volt a trükk, ahol lehetett volna.
Szerintem az nem érdemel vegasi utat, aki bonyolultabban csinál meg egy trükköt, amit egyszerűbben is meg lehet csinálni. Igenis, akkor tessék átlátszóbban csinálni a mutatványokat, hogy a klasszikus módszerrel tényleg ne tudják megcsinálni a trükköt!
a készítők tudják a trükk nyitját, tehát ők tudják azt is, hogy a bemondás mennyire igaz.
Ide írd
Ezeket a HTML parancsokat használhatod:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Ennek a posztnak külön RSS feedje van a hozzászólásaihoz