History of Swear Words: az 1. évad – írta speranza
11 hozzászólás | kategória: doku, kritika, History of Swear Words
I’m Nicolas Cage. Have a great fucking night.
Noha kimondottan szeretem a történelmi témájú dokumentumfilmeket, és a komédiákat se vetem meg, valószínűleg sose jutott volna eszembe megnézni A szitokszavak története című Netflix-szériát, ha nem Nicolas Cage a házigazda. Volt idő, amikor Cage személye nézők millióit csábította a mozikba – köztük engem is – ezért is kaptam fel a fejem, amikor ezt a formabontó sorozatot megláttam a kínálatban, mert hosszú ideje ez az első eredetinek tűnő projekt, amivel összefüggésbe lehet hozni a színész nevét.
A hat részes évad egy fesztelen kultúrtörténeti kalandozás a trágár szavak eredete körül. Nyelvész, író, filmkritikus, szótárszerkesztő, humorista és színész ízlelgeti, boncolgatja, méltatja, és elemzi a legismertebb angol nyelvű szitokszavakat, gyakori használat közben.
A szitokszavak története nem csak arra keresi a választ – tabukat döntögető és néha provokatív módon – hogy miképp alakultak ki ezek a szavak, azt is körüljárják benne, hogyan változott meg a jelentésük az évszázadok során, milyen hatással voltak a kultúrára, a filmiparra, a mindennapjainkra. Mindezt rövid epizódokon keresztül – szavanként feldolgozva – idézetekkel, filmrészletekkel, és animációkkal tarkítva.
With swear words, we can cut, soothe, delight, frighten, insult and seduce.
Míg a komolyabb résztvevők a tudomány oldaláról közelítik meg az aktuális témát, addig a komikusok persze a humor felől, és nem maradnak ki a személyes történetek sem. A mérleg nyelve természetesen a mókázás felé billen, és erőlködés nélkül vicces az egész.
Az „átívelő szálat”, már ha lehet egyáltalán ilyesmiről beszélni, a káromkodások úgy általánosságban képezik. Hiszen káromkodni mindannyian szoktunk néha, megkönnyebbülünk és felszabadulunk tőle, sőt, a fájdalmat is jobban tűrjük. Akadtak olyanok a történelem során, akinek az utolsó szava is a szitokszavak egyike volt.
Nagyjából tudtam, mire számíthatok majd, amikor belevágtam, de kellemes meglepetést okozott, hogy az ingerküszöbömet csak alkalmanként lépte át a profánság mértéke, és nem csak a komikusok, de a többi szereplő is oldottan és érdekfeszítően tudott beszélni a kényes kérdésekről.
Érdekes kontraszt, hogy miközben Cage decens úriember benyomását keltve, öltönyben és nyakkendőben, könyvespolcokkal a háta mögött adja elő a performanszait, addig a többiek gyakran minimális háttérrel, vagy farmerban és pólóban, amitől egy kicsit „homemade” kinézetű lesz az egész, de ez nem von le az értékéből. Lehet, hogy eleve ez volt a koncepció, de azt is el tudom képzelni, hogy a járvány tehet arról, hogy a szereplőket kizárólag egyenként ültették a kamera elé.
Frankly, my dear, I don’t give a damn.
A legtöbbjüket nem ismertem korábban, de egy-két komikust különösen szórakoztató egyéniségnek találtam. Egészen biztos, hogy Zainab Johnson és Nikki Glaser szerepléseit a jövőben figyelemmel fogom kísérni, a házigazda pedig, amennyire meg tudtam ítélni, leginkább önmagát adta.
Őszinte meghökkenésemre a harmadik epizódban egy magyar „résztvevője” is akadt a műsornak. Nem gondoltam volna, hogy Báthory Erzsébet portréját egyszer majd ilyen kontextusba helyezve – azaz„famous crazy bitch”-ként – fogom viszontlátni, de megtörtént, egy rövid megemlékezés keretében, amikor is kiemeltek néhány közutálatnak örvendő nőt a történelem híres személyiségei közül.
Nos, aki kíváncsi arra, hogy milyen szóval illette Ernest Hemingway a saját édesanyját – szigorúan pozitív értelemben -, hogy melyik kifejezést köszönhetjük az Amerikai pite-filmeknek, mi az a Hays-kódex, vagy, hogy ki volt minden idők legtöbbet káromkodó színésze a filmvásznon (nem, nem Samuel L. Jackson), az ne hagyja ki A szitokszavak történetét.
A pontozásra ezúttal nem vállalkozok, de annyit elárulhatok, hogy minden epizód után széles mosollyal az arcomon álltam fel a képernyő elől, és a sorozat végére egyetlen, határozott gondolat fogalmazódott meg bennem: basszus, de jó volt újra elemében látni Nicolas Cage-et!!
Ja, ha valakit érdekelnek a részek címei: “f–k,” “s–t,” “b—h,” “d–k”, “pu–y”, “damn”.
11 hozzászólás Ne habozz!
Hehe mókás volt egyébként.
Az első két rész ütős volt, szabadabban tudtak a szereplők is elleni. Aztán a harmadik résznél kicsit fura lett, cage ott is brillirozott szerintem, de ott egy picit leült talán.
Spoileresen tudnék mit mondani, de nem merek még :-D (de az angol szitokszavak legjobbjait ellotek az első két részben, így nen véletlen)
Vicces volt, elalvás előtt egybe lecsúszott, szóval nem volt gond.
Ez jó volt. Lement egy 2 órás film idején mind a 6 rész. Az első kettő és az utolsó nagyon jól össze voltak rakva, azokon jókat röhögtem, a 3-dik inkább informatív volt, a 4-diket tartottam a leggyengébbnek, de voltak mókás részei annak is. Az 5-diknek megint csak érdekes volt a története, de az is inkább ismeretterjesztő volt mint vicces.
Mivel vannak még szavak, remélem lesz folytatás majd és elő merik venni a “cunt”-ot is. Nah arra kíváncsi vagyok, bár nagyon egyértelmű és egyébként pont filmekben és sorozatokban szinte soha nem jön elő max nagyon ritkán. Kint élek UK-ben és itt ha megkérdezek egy angolt, hogy melyik a legdurvább kárumkodásuk vagy sértésük, akkor ez a szó jön elő.
És Cage jó volt, volt egy-két momentum ahol kicsit túljátszott, de voltak nagyon jó pillanatai is, ahol felcsillant, hogy anno azért jó színész volt…
Szerintem borzasztóan jellegtelen volt az egész. A szavak története meg oké, de a körítés teljesen halott. A résztvevő komikusok megjegyzései nem érték el az ingerküszöböt.
“mert hosszú ideje ez az első eredetinek tűnő projekt, amivel összefüggésbe lehet hozni a színész nevét.”
Nem tetszett látni a Color Out of Space-t?”
Nem. Nem láttam. :)
Ennek pedig az az oka, hogy Lovecraft műveit (amik az én szememben egyenlőek a remek, borzongató hangulat + nulla történet + nulla párbeszédek kombinációval) már olvasás után se tartottam túl sokra, nem akarom még látni is őket. :)
Ettől függetlenül lehet, hogy jó volt. A nézők véleményei mindenesetre nagyon megoszlanak, ahogyan a History of Swear Words esetében is. :)
De jó volt Nicolas Cage-t látni.
Nagyon hiányzik a filmes piacról basszus
hat…nem sokaig birtam. nem kotott leegyaltalan
viszont Nikki Glaser-t csak ajanlani tudom. nalam top5-os stand-upos, egyeduli nokent. zsenialis
Ez nagyon jó volt, főleg hogy egyre kevesebb 20 perces sorozatot nézek és találok.
Jó volt megismerni pár humoristát. Nikki Glaser nekem is nagyon szimpatikus, azóta nézegettem pár standup-ját és ott is sziporkázott.
Sarah Silverman szintén hiányzott
glaseré volt az elmúlt 1-2 évben az egyetlen netflix-standup, amit megnéztem a megjelenés napján:) a comedy centralos sorozata nagy kedvenc volt anno: https://www.sorozatjunkie.hu/2016/06/22/not-safe-with-nikki-glaser-folytatodott-az-1-evad/
A netflix-standupot én is azonnal megnéztem a szitokszavak után. A not safe-et is elkezdem majd, ha időm engedi, köszi a tippet.
Minél többet látok belőle, annál jobban látom mennyire illetta swear words projektbe. Mintha neki lett volna kitalálva. :D
Női Stand-up Comady előadók között, több is zseniális.
Amanda Seales: I Be Knowin’ (2019)
Amy Schumer Growing (2019)
Amy Schumer: Live at the Apollo (2015)
Ellen DeGeneres: Relatable (2018)
Hannah Gadsby: Douglas (2020)
Iliza Shlesinger: Unveiled (2019)
Katherine Ryan: Glitter Room (2019)
Liss Pereira: Reteniendo Liquidos (2019)
Michelle Wolf: Joke Show (2019)
Nikki Glaser: Bangin’ (2019)
Rosie O’Donnell: A Heartfelt Standup
Sarah Silverman: We Are Miracles (2013)
Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis (2020)
The Degenerates – Nikki Glaser (2019)
Tiffany Haddish: Black Mitzvah (2019)
Tiffany Haddish Presents: They Ready S01E01 – Tracey Ashley (2019)
Tiffany Haddish Presents: They Ready S01E03 – Aida Rodriguez (2019)
Tiffany Haddish Presents: They Ready S01E05 – April Macie (2019)
Tiffany Haddish: She Ready! From the Hood to Hollywood (2017)
Tig Notaro: Boyish Girl Interrupted (2015)
Wanda Sykes: Not Normal (2019)
Whitney Cummings: Can I Touch It? (2019)
Whitney Cummings: I’m Your Girlfriend (2016)
Könnyed délutáni informatív sorozat. Tetszettek a körítések, Nicolas Cage-et nagyon szeretem, jó volt ilyen oldaláról is megismerni.
Ide írd
Ezeket a HTML parancsokat használhatod:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Ennek a posztnak külön RSS feedje van a hozzászólásaihoz