Pilot: Bloodlands
8 hozzászólás | kategória: Anglia lecsap, kritika, pilot-mustra, Bloodlands
— Is there something you’re not telling me?
— Yes. Carry on.
A főnyomozótól kérdezték, és a válasza alapján máris tudtam, hogy legalább a pilotot nem fogom megbánni. Kár, hogy most nem voltam teljesen ráhangolódva erre a noir hangulatra, amit a BBC vadonatúj sorozata szállít.

A középpontját nehéz meghatározni (spoilermentesen). Azzal kezdődik, hogy egy volt IRA tag kocsiját találják a vízben, amihez egy telefonhívás kapcsolódik, miszerint “nálam van”, mármint a férfi. De már itt is van egy nyom, ami valami régi üggyel köti össze az egészet.
A rendőrök el is indulnak a nyomokon, hogy a pilot végére találjanak valamit, feltépjenek egy régi sebet. Ha jól értem, akkor 1998-ban egy béke köttetett a környéken, és voltak olyan emberek, akik ennek fényében eltussoltak pár dolgot. Ezek izzottak tovább a mélyben.

Annyira nem akarok belemenni a történetbe, mert igazából ha valaki odavan az ilyen lassan kibontott, valamennyire a valóságon alapuló realista krimikért, annak nagyon tudom ajánlani a Bloodlands-et. Nem olyan tipikusan “noir” kinézetű, hiába aggatták rá előzetesen ezt, csak egy átlagos sorozatnak néz ki, de a téma miatt mégis talán oda sorolható. A végén pedig mindenki szürke lesz?
Az biztos, hogy az átívelő szál nem túl felemelő, és már a pilotban is volt pár olyan karakter ellentét, ami érdekesnek tűnt, hogy a személyes vonalat ne is említsem.

A megvalósítást már említettem, de tényleg nem ez lesz, amit a fényképezése miatt fogunk imádni. Nem az, hogy rossz, hanem amolyan semmilyen, mint a valóság, vagy mint a tévésorozatok többség, nem fekszik rá úgy, mint mondjuk egy Fincher a Dragon Tattoo-ban. Vagy akár az amerikai The Killing a tévében anno.
Ellenben most a szereplőgárdába kicsit bele tudnék kötni. Rendben, nyilván nem James Nesbittbe, de valahogy a többiek nem remekeltek. Főleg az új főnök. Olyan… semmi kémia nem volt sehol a részben, néha kicsit mechanikusan mozgatta a karaktereit. Ez a legjobban a lánnyal való találkozásban érhető tetten.

Nem az mondom, hogy kötelezőnek tűnik első nekifutásra, de az átívelő zsáneren belül szerintem elmegy a kezdés és nyilván lesz még jobb is. Most ideteszem, hogy 6/10, de ez nagyon csak számomra ennyi, mert most nem ilyesmire vágytam, és ettől még beránthatott volna, volt már olyan, hogy megtörtént ilyen hangulat-ellentét, de ez valahogy nem ugrotta meg. Viszont valójában nem rossz.
8 hozzászólás Ne habozz!
Á, mindegy is milyen. Ha folyamatosan csak baromságok történnek (lásd még Lucky Man..) Nesbitt miatt akkor is végignézem..
egyelőre nem voltak baromságok!
Azért van pár igazán noir-os elem benne, komor hangulat, lassú tempó, mindenki morcos és leginkább meg se akar mukkanni…
Én se a fényképezése miatt fogom imádni, esetleg annak ellenére. Legalábbis az elején nagyon rángatták a kamerát, akkor nyugodott csak le a kép (meg én is), amikor kiautóztak a városból.
Az másnak is leesett, hogy a bongyor rendőr (Birdy volt a neve asszem) az egyik srác a The Young Offenders-ből? Egész más feje van :D
Este meg is néztem, tetszett (mondjuk az tény, hogy a kritikához hasonlóan, engem se szippantott épp magába, de az biztos hogy nézni fogom)
Azzal is egyetértek hogy semmi extra a fényképezés, de azért abszolut illik ehhez a súlyos, komor, borongós témához, és jól megtalálták hozzá a helyszíneket, megteremtik ezt a súlyos, terhelt északír atmoszférát
(egyébként én pl. nem tudtam csak miközben néztem a sorozatot rákerestem hogy ez hol is van, és maga a kisváros Dunfolan az fiktív (persze belegondolva érthető, gondolom a téma érzékenysége miatt), de a helyszínek azért észak-írek, Belfast környékiek (a dokkot is beleértve, vagy éppen azt a “louch”-ot (egy hatalmas tó, de egy szűk nyílással azért még épő kapcsolattal a tengerhez)
(csak zárójelben, de azért egy gondolat gromit kommentjéhez, hogy bár ezek a fogalmak lazán meghatározottak csak így nyilván nagy definíciós vitát már csak ezért sem lenne érdemes ezen kezdenem, de ennél a sorozatnál nem használnám a noir-t mint jelzőt, mert legalábbis ha én hallanám/olvasnám én utólag úgy érezném hogy félrevezetett. Ez egy kőkemény bűnügyi dráma )valószínűleg politikai is), míg a noir kapcsán én azért elég jellemzően olyanokra gondolnék mint Dash Hammet, Raymond Chandler, vagy ahogy ezt aztán újabban olyan jól megidézték pl. a Payback, az Animatrix detektív sztorija, vagy éppen az Altered Carbon (elsősorban a könyv) , vagy mondjuk az L.A. Confidential, stb. Szóval persze a noirt/neo noirt lehet nagyon belefoglalóan is érteni, így ezen persze nem vitázni szeretnék, csak amiatt írom hogy azért ne olyanokra számítson senki amiket írtam miközben nézni kezdené)
túl sok mindenre mondják, hogy noir, pl skandináv/északi noir – arra hasonlít pár stílusjegyben, de ez tényleg nem az
2. rész
Ez a Goliath olyan, mint H a Line of Duty-ban :D
Eleinte úgy éreztem, tuti tippem is van, ki lehet az, de most már több jelöltem is van..
Nekem is rögtön feltűnt a két bögre, elég egyértelmű volt, és csodálkoztam is, mért nem kérdeznek rá. Azért örülök, h előrekerült a kérdés, az viszont már nem annyira tetszik, ahogyan. Jó, persze nem fekete-fehér a világ, de ennyire? :o
A rész vége eléggé wtf volt. Nem is mondhatom, hogy karakteridegen, mert igazából nem is nagyon ismerjük a karaktert, csak nem ezt vártam :)
Lesz 2. évad.
Hirtelen nem is tudom, mit gondoljak. Kíváncsi lennék, az AC-12 hogyan kapná el :)
Ide írd
Ezeket a HTML parancsokat használhatod:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Ennek a posztnak külön RSS feedje van a hozzászólásaihoz